Opony zimowe – jak z nich korzystać?

0
760
Opony zimowe - jak z nich korzystać?

Kiedy termometr spada, zdolność Twojego samochodu do szybkiego i bezpiecznego zatrzymania się jest zagrożona. Dzieje się tak dlatego, że zimowe warunki drogowe są doskonałą pożywką dla zamarzniętych wybojów, śliskich dróg i tafli lodu. Jeśli mieszkasz w rejonie, w którym panują mroźne zimy, musisz pomyśleć o zmianie opon na zimowe jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu. Nawet jeśli nie jeździsz często w warunkach zimowych, nie zaszkodzi mieć w domu komplet takich specjalnych opon przechowywanych w chłodnym miejscu. Jeśli masz ochotę zmienić opony z letnich na zimowe, ale nie jesteś pewien, który typ jest najlepszy dla Twojego samochodu, ten artykuł poprowadzi Cię przez wszystko, co musisz wiedzieć o wyborze i montażu odpowiednich opon zimowych do Twojego samochodu.

Opona zimowa

Opona zimowa to specjalistyczny rodzaj opony, który jest przeznaczony do pracy w niskich temperaturach oraz na śniegu i lodzie. Ogólnie rzecz biorąc, opony zimowe mają bardziej agresywne wzory bieżnika niż opony letnie. Zapewnia to lepszą trakcję na śniegu i lodzie. Opony zimowe mają również bardziej miękką mieszankę gumową niż opony letnie. Dzięki temu guma jest bardziej elastyczna i mniej podatna na pękanie w zimne dni. Ta bardziej elastyczna guma ma lepszą trakcję na mokrych i zaśnieżonych drogach, a także w zimnych warunkach. Opony zimowe 205 60 r16 są oznaczone symbolem góry/płatka śniegu i mają napis „Winter” na ścianie bocznej opony.

Skąd mam wiedzieć, czy moje opony są nadal dobre?

Opony mogą stracić swoją skuteczność na drodze na długo przed zużyciem bieżnika. Zauważysz to zarówno w postaci gorszych właściwości jezdnych, jak i zwiększonego zużycia paliwa. W zimie może to stać się prawdziwym problemem dla bezpieczeństwa. Możesz nie zdawać sobie sprawy, że Twoje opony są zużyte, dopóki nie będzie za późno. Jak więc rozpoznać, że opony wymagają wymiany?

 

  • Przynajmniej raz w miesiącu należy dokonać wizualnej kontroli opon pod kątem oznak zużycia i innych uszkodzeń.
  • Sprawdź głębokość bieżnika opon za pomocą grosza: jeśli widzisz czubek głowy Lincolna, czas wymienić opony.
  • Słuchaj nietypowych wibracji lub chybotliwych dźwięków podczas jazdy. Są to oznaki, że opony są zużyte.
  • Często sprawdzaj ciśnienie w oponach swojego samochodu. Opony z zaniżonym ciśnieniem szybciej się zużywają.

Kiedy powinienem zmienić opony na zimowe?

Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie panują mroźne zimy, zdecydowanie powinieneś używać opon zimowych w tej porze roku. Opony zimowe mają bardziej agresywny wzór bieżnika niż opony letnie, co zapewnia lepszą trakcję na śniegu i lodzie. Mają również bardziej miękką mieszankę gumową niż opony letnie, co sprawia, że guma jest bardziej elastyczna i mniej podatna na pękanie w zimne dni. Ta bardziej elastyczna guma ma lepszą trakcję na mokrych i zaśnieżonych drogach, a także w zimnych warunkach. Jeśli jeździsz w zimnym klimacie, powinieneś zmienić opony na zimowe, gdy spadnie pierwszy śnieg.

Wnioski

Opona samochodowa to jedyna rzecz stojąca między Tobą a drogą. Chroni Cię przed niebezpieczeństwami codziennej jazdy, a jednocześnie sprawia, że nie tracisz czasu na załatwianie spraw. Opona samochodowa to coś więcej niż tylko kawałek gumy; to istotna część pojazdu, której nie można zaniedbać. Jeśli odpowiednio zadbasz o swoje opony, mogą one wytrzymać bardzo długo. Te liczby są istotne tylko wtedy, gdy będziesz je regularnie konserwować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here