Naprawa amortyzatorów pneumatycznych: Kiedy należy je wymienić i jak je naprawić

0
2199
Naprawa amortyzatorów pneumatycznych: Kiedy należy je wymienić i jak je naprawić

Amortyzatory pneumatyczne to element zawieszenia, który w ostatnich latach zyskuje na popularności. Są lekkie, łatwe w montażu i mają potencjał, aby znacznie poprawić osiągi off-roadowe Twojego pojazdu. W tym artykule wyjaśniamy, czym są amortyzatory pneumatyczne i jak działają, a także kiedy należy je wymienić i jak je naprawić, jeśli się zepsują. Jeśli często jeździsz swoim samochodem po trudnym terenie lub w innych wymagających warunkach, może nadejść czas, kiedy amortyzatory pneumatyczne będą wymagały naprawy lub wymiany. Jeśli miałeś już do czynienia z tym problemem – lub uważasz, że jest całkiem prawdopodobne, że będziesz miał do czynienia z nim w pewnym momencie w przyszłości – warto zapoznać się z różnymi sposobami naprawy lub wymiany amortyzatorów pneumatycznych.

Jak działają amortyzatory pneumatyczne?

Amortyzatory powietrzne działają w ten sposób, że powietrze wchodzi i wychodzi z elementu zawieszenia przez specjalny zawór. Ten przepływ powietrza jest następnie wykorzystywany do pochłaniania i przechowywania energii, gdy element zawieszenia jest pod obciążeniem – dlatego są one tak skuteczne w zapewnianiu lepszego prowadzenia w terenie. Podczas jazdy ruch kół i zawieszenia pojazdu powoduje, że porusza się on w górę i w dół. Ruch ten jest spowodowany przez dwa czynniki: – Siła podłoża naciskająca na koła w górę. – Ruch pojazdu w górę, w dół i wokół kół Amortyzatory powietrzne pochłaniają część tego ruchu zarówno podczas jazdy, jak i postoju pojazdu – amortyzują siłę nacisku podłoża na pojazd i sprawiają, że jazda staje się bardziej komfortowa. Gdy pojazd jest w terenie i podróżuje, amortyzatory pneumatyczne magazynują energię ruchu zawieszenia w postaci sprężonego powietrza i przekazują ją na podłoże, gdy koła pojazdu ponownie zaczynają się poruszać.

Kiedy należy wymienić amortyzatory powietrzne?

Amortyzatory powietrzne rzadko są przyczyną problemów, ale mają skończoną żywotność. Jeśli amortyzatory pneumatyczne wykazują znaczne oznaki zużycia, prawdopodobnie powinieneś je wymienić. Jeśli jeździsz agresywnie lub często w terenie, jest to prawdopodobne. Jeśli jednak amortyzatory pneumatyczne wydają się być tylko trochę „zabrudzone” i nie sądzisz, że będą działać przez dłuższy czas, zanim będą wymagały wymiany, możesz poczekać. Jeśli jeździsz w szczególnym stopniu (np. w terenie w swojej pracy jako rolnik) lub jeździsz bardziej agresywnie niż inni w rodzinie, może się okazać, że amortyzatory pneumatyczne Twojego pojazdu szybko się zużywają.

Naprawy, które możesz wykonać w amortyzatorach pneumatycznych bez ich wymiany

Istnieje kilka prostych napraw, które możesz wykonać w amortyzatorze powietrznym bez konieczności jego wymiany. Jest to szczególnie przydatne, jeśli w jakiś sposób uszkodziłeś lub zepsułeś amortyzator powietrzny lub jeśli zaczyna on wykazywać oznaki zużycia. Amortyzatory powietrzne są wykonane z gumy i dlatego są bardzo trwałe. Jednak w miarę upływu czasu guma traci elastyczność, przez co traci zdolność do pochłaniania energii pod obciążeniem. Oznacza to, że jeśli wykonasz bardzo ciężką pracę na amortyzatorze pneumatycznym, może on ulec nieprzewidywalnemu złamaniu. – Utrzymuj amortyzator powietrzny w czystości: Brud i kurz mogą gromadzić się w amortyzatorach powietrznych, powodując, że z czasem tracą one swoją elastyczność. Przetrzyj amortyzatory powietrzne mokrą szmatką lub gąbką za każdym razem, gdy wsiadasz do samochodu. – Unikaj podnoszenia ciężarów: Amortyzatory powietrzne są zaprojektowane tak, aby absorbować energię, gdy koła są w ruchu. Jeśli musisz wielokrotnie podnosić i opuszczać samochód, możesz zauważyć, że amortyzatory pneumatyczne zaczynają szybciej wykazywać oznaki zużycia. Jeśli brzmi to jak przypadek Twojego pojazdu, możesz rozważyć wymianę amortyzatorów pneumatycznych wcześniej niż później.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here