Czym kierować się przy projektowaniu kuchni?

0
286
Czym kierować się przy projektowaniu kuchni?

Którymi zasadami powinniśmy się kierować, żeby mieć ergonomiczną kuchnię?

Open space czy tradycja?

Jeśli gotujemy w domu dobrze jest postawić na użyteczną przestrzeń w kuchni. Czy taka przestrzeń musi być mała czy lepiej duża? prawdopodobnie inne elementy determinują jej funkcjonalność, która wpływa na komfort podczas przyrządzania potraw? Jak wiadomo istnieją fundamentalne zasady, których należy przestrzegać, gdy zabieramy się za urządzanie kuchni. Co jest najważniejsze? Po pierwsze powinno się rozważyć, czy wygodniejszą opcją jest aneks kuchenny, czy raczej kuchnia zamknięta.

Każda z opcji, ma swoje minusy i plusy. To, jaki rodzaj kuchni wybierzemy zależy od naszych potrzeb. Aktualnie rzadko decydujemy się na kuchnię w osobnym pomieszczeniu. Chociaż, na rynku wtórnym to właśnie z takim układem się spotykamy. Kuchnia zamknięta koniecznie musi być przestrzenna, bo w przeciwnym razie będzie ciasna. Przeważnie nie zawsze mamy wpływ na metraż. W takim wypadku alternatywą będzie open space. To rozwiązanie daje nam możliwość bycia razem podczas gotowania posiłków. Urządzanie kuchni zamkniętej okazuje się lepsze dla gospodyń, które interesują się gotowaniem, bo lubią się tak wyciszyć.

Jakie są najbardziej istotne plusy aneksu kuchennego?

Przede wszystkim wizualnie powiększa wnętrz oraz wyróżnia ją większa użyteczność. Do wad należy rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów. Kuchnia tradycyjna z kolei wyróżnia się dużą swobodą w aranżacji reszty pokoi, a także izolacją przed zapachami. Do minusów zaliczamy warunek większej przestrzeni.

Jaki układ zabudowy kuchennej zaplanować?

Następnym krokiem powinno być wybranie układu mebli i sprzętów AGD. Powinniśmy kierować się tu zasadami ergonomii, które ułatwią stworzyć wnętrze komfortowe i funkcjonalne. Możliwość ustawienia szafek jest uzależniona od wielkości i kształtu kuchni. Ważne są również otwory okienne i drzwiowe. Decydując się na układ szafek kuchennych, warto pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego. Jego wierzchołki stanowią lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza. Urządzanie kuchni według tego prawa zagwarantuje efektywną i szybką pracą.

Rozkład na planie litery U czy raczej projekt pojedynczy?

Sprawdzonych jest kilka rozwiązań architektonicznych, które możemy wybrać do naszego domu uwzględniając niezależne od nas niedogodności. Jeśli mieszkamy na małej przestrzeni, rozsądnie będzie wybrać tę drugą opcję, czyli aneks kuchenny. Niestety taki układ nie należy do zbyt komfortowych. Znacznie lepsze rozwiązanie stanowi układ jednorzędowy z wyspą kuchenną, na której można umieścić zlewozmywak i kuchenkę, co znacząco zwiększy wygodę.

W sytuacji, gdy wybierzemy urządzanie kuchni w układzie alei, osiągniemy lepszą użyteczność. Zapewnia on idealną komunikację i dobrze się sprawdza również w pomieszczeniach niewielkich. Bardzo łatwo daje się tu zastosować trójkąt roboczy. W przypadku, gdy zależy nam na większej przestrzeni kuchennej, najlepiej urządzić ją na planie litery L, G lub U.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here