Czy instalacja LPG wybucha?

0
15
Czy instalacja LPG wybucha?

Instalacja LPG to sposób na ekonomiczną eksploatację samochodu oraz przedłużenie jego zasięgu. Przez wiele lat narosło wokół tego rozwiązania sporo mitów. Jeden z najpopularniejszych dotyczy możliwości wybuchu instalacji. Ile ma to wspólnego z prawdą? Poznaj najważniejsze fakty.

Ryzyko wybuchu instalacji gazowej w aucie

Wybuchy instalacji gazowych są zwykle tragiczne w skutkach. Warto jednak zauważyć, że doniesienia o takich wydarzeniach dotyczą budynków, nie zaś samochodów. Dlaczego? Postęp technologiczny oraz jakościowy spowodował, że współczesne auta wyposażone w autogaz nie wybuchają. Wynika to z właściwości gazu wykorzystywanego w instalacjach LPG. Aby gaz się zapalił, jego stężenie w powietrzu musi wynosić od ok. 1,5 do 3%. Uzyskanie takiego stężenia jest zaś w zasadzie niemożliwe do uzyskania w instalacji autogaz. Również zabezpieczenie butli oraz całej instalacji sprawia, że nie należy obawiać się wybuchu i to nawet podczas kolizji drogowych.

Jak zabezpiecza się instalacje LPG przed wyciekiem gazu?

Bezpieczeństwo instalacji LPG w aucie wynika także z jej konstrukcji. Wszystkie podzespoły są projektowane w ten sposób, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko wybuchu podczas sytuacji kryzysowych. Z tego powodu nawet drobne elementy są wykonywane z materiałów nieiskrzących, zapobiegających powstawaniu iskry przy ewentualnej nieszczelności instalacji.

Co ważne, zbiornik LPG jest chroniony zaworem zwrotnym zarówno po stronie wylewu, jak i wlewu. Powoduje to, że nawet przy nieszczelności, gaz nie przedostaje się do kabiny pasażerskiej. Wiele testów i badań pokazuje zaś, że zbiorniki LPG są bardziej wytrzymałe od zbiorników na benzynę. Każdy element, przez który przepływa gaz, przed wprowadzeniem na rynek musi być poddany licznym badaniom na zgodność z kryteriami technicznymi oraz posiadać homologację.

Czy instalacja LPG może wybuchnąć – testy

Potencjał wybuchowy autogazu był wielokrotnie oceniany podczas różnego rodzaju testów i badań. Przeprowadził je m.in. Przemysłowy Instytut Motoryzacji we współpracy z AC SA (producent instalacji STAG). Test wykazał, że podczas zderzenia jadących z prędkością 70 km/h aut z instalacją LPG (posiadającą homologację) nie dochodzi do wybuchu ani nawet uszkodzenia zbiornika na gaz. Nie stwierdzono też żadnej nieszczelności w przewodach gazowych oraz innych elementach instalacji (podczas uderzenia czołowego i w tym samochodu, czyli bezpośrednio w zbiornik).

Co wpływa na bezpieczeństwo instalacji autogaz?

Bezpieczeństwo, komfort i wydajność autogazu zależą przede wszystkim od jakości instalacji. Najlepiej, aby wszystkie komponenty pochodziły od tego samego producenta. Montaż instalacji powinien odbywać się wyłącznie w autoryzowanych serwisach. Istotne jest też prawidłowe użytkowanie autogazu oraz przeprowadzanie regularnych badań technicznych, zgodnie z zaleceniami. Stosując się do tych zasad, możesz mieć pewność, że autogaz będzie bezpieczny i wygodny w użytkowaniu.

Bezpieczna i wydajna instalacja LPG w Twoim aucie

Co zrobić, aby instalacja gazowa w samochodzie pracowała wydajnie i zapewniała maksymalne bezpieczeństwo? Planując jej montaż, udaj się do specjalistycznego serwisu. Możesz skorzystać z oferty lidera wśród producentów autogazu, czyli marki STAG. Wszystkie komponenty są produkowane w Polsce, a gęsta sieć serwisowa zatrudnia wyłącznie najlepszych fachowców. Autogaz STAG to poczucie bezpieczeństwa w trakcie podróży i ekonomiczna eksploatacja samochodu. Taka inwestycja zdecydowanie się opłaci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here